DOLAYLI ANLATIM CÜMLELERİ / REPORTED SPEECH SENTENCES

DOLAYLI ANLATIM CÜMLELERİ / REPORTED SPEECH SENTENCES

 
 

 
İngilizce ’de “reported speech sentences” veya “indirect speech sentences” olarak ifade edilen dolaylı anlatımı bu konu başlığı altında inceleyeceğiz. Dolaylı anlatım bir kişinin söylediği cümleyi başka birine aktarma demektir. Resmi olarak çok kullanılmaz ancak günlük konuşmada çok sık karşımıza çıkmaktadır. Dolaylı anlatımda dikkat edilmesi gereken nokta bir kişinin söylediği cümlenin zamanıdır. Çünkü aktarma cümleleri söylenen cümlenin zamanına göre farklılık göstermektedir. Örneğin bir kişinin söylediği cümle şimdiki zaman, geniş zaman veya gelecek zaman ise, dolaylı anlatım yani aktarma cümlesinin zamanı aynı kalır; ancak eğer kişinin söylediği cümle geçmiş zaman ise aktarma cümlesi bir önceki geçmiş zaman kullanılarak kurulur. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek daha iyi anlamaya çalışalım.

Örnek:
Ezgi: I like cooking.  Yemek yapmayı seviyorum.
Reported Speech: Ezgi says that she likes cooking  Ezgi yemek yapmayı sevdiğini söyledi

Ufuk: I am watching TV.  Televizyon izliyorum.
Reported Speech: Ufuk says that he is watching TV.  Ufuk televizyon izlediğini söyledi.

Gizem: I didn’t go to the party.  Partiye gitmedim.
Reported Speech: Gizem said that she hadn’t gone to the party  Gizem partiye gitmediğini söyledi.

Yukarıdaki örneklerde gördüğünüz üzere, kişilerin aktardığı cümleler geniş zaman ve şimdiki zaman olduğunda aktarma cümlesi aynı kalmıştır. Ancak kişi geçmiş zaman ile cümle kurduğunda aktarma cümlesi bir önceki geçmiş zamanda yazılmıştır. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da zamir değişimidir. Yani aktarma cümlesini yazarken gerçek cümledeki zamir değil, aktarma cümlesine uygun zamir seçilmelidir. Buna da dikkat edilmelidir. Aşağıdaki örnekleri de sizler aktarma cümlesine çeviriniz.

Sam: I am not coming with you. (Seninle gelmiyorum)
John: I will play football next weekend. (Gelecek hafta sonu futbol oynayacağım)
Ferizan: I saw you in the train. (Seni trende gördüm)
Gül: I didn’t cook yesterday. (Dün yemek yapmadım)


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>