EVER – NEVER

EVER – NEVER

 
 
EVER – NEVER

İngilizce ’deki “ever” ve “never” kelimeleri birer zarftır. Ancak diğer zarflardan farklı olan kullanımlarını bu konu başlığı altında inceleyeceğiz. Bu zarflar ne zaman yapıldığı belli olmayan ve geçmişte olmuş veya olmamış olayları veya eylemleri belirtirler.

Ever kelimesi “şimdiye kadar” anlamına gelir ve cümle içerisinde kullanıldığında cümlenin zaman yapısı “present perfect tense” olur. Ever kelimesi olumlu cümlelerde, olumsuz cümlelerde ve soru cümlelerinde kullanılabilmektedir. Aşağıda bu kelimenin olumlu cümle içerisinde, olumsuz cümle içerisinde ve soru cümlesi içerisindeki kullanımlarına ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**It is the first time I have ever been abroad.  Bu benim yurt dışına şimdiye kadarki ilk çıkışım. (olumlu cümle)
**Nothing like this fire has ever happened before.  Bunun gibi bir yangın şimdiye kadar daha önce hiç olmadı. (olumsuz cümle)
**Has Ali ever seen his penfriend?  Ali şimdiye kadar hiç mektup arkadaşını gördü mü? (olumlu soru cümlesi)
**Haven’t you ever watched a 3D movie?  Şimdiye kadar hiç 3 boyutlu film izlemedin mi? (olumsuz soru cümlesi)

Never kelimesi “asla, hiçbir zaman, hiç” anlamlarına gelir ve cümle içerisinde kullanıldığında cümlenin zaman yapısı “present perfect tense” olur. Never kelimesi daima olumsuz cümlelerde kullanılır Ancak taşıdığı anlam olumsuz olduğu için cümle içerisinde “not” kelimesi kullanılmaz. Kullanılırsa cümle bozuk ve yanlış olur. Never kelimesi ever kelimesi gibi daima fiilden önce kullanılmalıdır. Aşağıda bu kelimenin olumsuz cümle içerisindeki kullanımlarına ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**I have never seen my grandmother.  Ben büyükannemi hiç görmedim. (olumsuz cümle)
**She has never eaten a pizza like this.  Bunun gibi bir pizza daha önce yememiş. (olumsuz cümle)
**He has never fallen in love.  O hiç aşık olmamış. (olumsuz cümle)


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>