GEÇMİŞ ZAMAN SORU ve OLUMSUZ CÜMLE YAPISI / PAST TENSE QUESTION and NEGATIVE SENTENCE STRUCTURE

GEÇMİŞ ZAMAN SORU ve OLUMSUZ CÜMLE YAPISI / PAST TENSE QUESTION and NEGATIVE SENTENCE STRUCTURE

 
 

 
Geçmiş zaman cümle yapısını birlikte incelemiştik. Bu konu başlığı altında ise İngilizce ’de geçmiş zaman yapısının soru cümlelerini ve olumsuz cümle yapılarını inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi geçmiş zamanda fiiller ikinci halleri ile kullanılmaktaydı. Geçmiş zaman soru cümlesi oluştururken kullanılan fiil ise “did” fiilidir. Soru yapısına ait açıklamaları ve kullanımlarına ait örnekleri aşağıda inceleyelim. 

Soru Yapısı:
Geçmiş zaman soru yapısında ‘did’ fiili kullanılmaktadır. “did” fiili tüm şahıslarda aynı şekilde kullanılmaktadır, değişmez. Yani soru cümlesi “did” fiilli ile başlamaktadır. Did fiilinden sonra önce özne sonra da fiil gelmektedir. Burada dikkat etmemiz gereken did fiiliden sonra kullanılan fiilin daima birinci hali ile kullanılmasıdır. Geçmiş zaman soru cümleleri sadece bu fiillerle değil aynı zamanda “when, who, where, what” gibi daha önce incelediğimiz “ne zaman, kim, nerede, ne” gibi soru kelimeleri ile de başlayabilmektedir. Aşağıda bunlara ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**Did you clean the house?  Evi temizledin mi?
**Where did you gol ast night?  Dün gece nereye gittiniz?
**Did she see you there?  O kız seni orada gördü mü?

Olumsuz Cümle Yapısı:
Geçmiş zaman olumsuz cümle yapısında ‘did’ fiili arkasına “not” kelimesini alır. Tüm şahıslarda bu kullanım geçerlidir, farklı bir şekle dönüşmez. “did” ve “not” kelimelerinin kısa yazılışları genellikle tercih edilmektedir. Bu ifadenin kısa yazılışı “didn’t” şeklindedir. Bu ifadeden sonra fiil gelir ve cümle olumsuz olduğu için fiilin geçmişte yapılmadığını belirtir. Aşağıda bunlara ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**She didn’t eat the soup I made.  O kız benim yaptığım çorbayı yemedi.
**I didn’t watch the match.  Ben maçı izlemedim.
**They didn’t want to see me.  Onlar beni görmek istemediler.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>