GELECEK ZAMAN SORU ve OLUMSUZ CÜMLE YAPISI / FUTURE TENSE QUESTION and NEGATIVE SENTENCE STRUCTURE

GELECEK ZAMAN SORU ve OLUMSUZ CÜMLE YAPISI / FUTURE TENSE QUESTION and NEGATIVE SENTENCE STRUCTURE

 
 

Gelecek zaman cümle yapısını birlikte incelemiştik. Bu konu başlığı altında ise İngilizce ’de gelecek zaman yapısının soru cümlelerini ve olumsuz cümle yapılarını inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi gelecek zamanda ya fiiller birinci halleri ile kullanılmakta, yalnızca her şahıs için önlerine “will” kelimesini almakta, ya da “be” fiili ile beraber kullanılan fiiller –ing takısı almaktaydı. Gelecek zamanlı soru cümlesi oluştururken kullanılan fiil ise “will” fiilidir. Soru yapısına ait açıklamaları ve kullanımlarına ait örnekleri aşağıda inceleyelim. 

Soru Yapısı:
Gelecek zaman soru yapısında ‘will’ fiili kullanılmaktadır. “will” fiili tüm şahıslarda aynı şekilde kullanılmaktadır. Yani soru cümlesi “will” fiilli ile başlamaktadır. Gelecek zaman soru cümleleri sadece bu fiillerle değil aynı zamanda “when, who, where, what” gibi daha önce incelediğimiz “ne zaman, kim, nerede, ne” gibi soru kelimeleri ile de başlayabilmektedir. Aşağıda bunlara ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**Will you come to see Tom.  Tom’u görmeye gelecek misin?
**Will she give up smoking.  O kız sigara içmeyi bırakacak mı?
**Where will you go at this time?  Bu saatte nereye gideceksin?
**What will you do with these books?  Bu kitaplarla ne yapacaksın?

Olumsuz Cümle Yapısı:
Gelecek zaman olumsuz cümle yapısında ‘will’ fiili arkasına “not” kelimesini alır. Tüm şahıslar için bu kullanım aynıdır, değişmez. “will” ve “not” kelimelerinin kısa yazılışları daha çok kullanılmaktadır. Bu kelimelerin kısa yazılışları “won’t” şeklindedir. Bu ifadeden sonra fiil gelir ve cümle olumsuz olduğu için fiilin yapılmayacağını belirtir. Aşağıda bunlara ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**I won’t cry for you.  Senin için ağlamayacak.
**She won’t go to the picnic.  O kız pikniğe gitmeyecek.
**They won’t come to your wedding.  Onlar senin düğününe gelmeyecekler.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>