JUST – YET – ALREADY

JUST – YET – ALREADY

 
 
JUST – YET – ALREADY
 
Bu konu başlığı altında İngilizce ’de sık kullanılan “just, yet ve already” kelimelerini inceleyeceğiz. Aşağıda bu kelimelerin ayrı olarak açıklamalarına ve kullanımlarına ait örneklere bir bakalım.

Just kelimesi bir cümlede kullanıldığında, o cümledeki eylemin çok kısa bir zaman önce gerçekleşmiş olduğu anlaşılır. Just kelimesinin kullanıldı cümlede eylem gerçekleştiği için cümlenin yapısı aslında geçmiş zaman olmalıdır, ancak eylem henüz gerçekleştiği için yani eylemin yapılmasının üstünden çok kısa bir süre geçtiği için “present perfect tense” kullanılır. Eğer eylem çok kısa bir süre önce gerçekleştirilmemişse “just” kelimesini cümlede kullanmak doğru olmaz. Önemli bir nokta: Just kelimesi daima fiilden önce gelir ve henüz anlamındadır.

Örnek:
**I have just cleaned the toilet.  Tuvaleti daha yeni temizledim.

Yet kelimesi “henüz, hala, daha, şimdiye kadar” anlamına gelir ve yalnızca soru ve olumsuz cümlelerde kullanılır. Cümlede yet kelimesi varsa cümlenin zaman yapısı aynen just cümlelerinde olduğu gibi “present perfect tense” olmaktadır. Yet kelimesi just kelimesinin tersine daima fiilden sonra gelir ve çoğunlukla cümlenin sonuna gelir.

Örnek:
**They haven’t finished their meal yet.  Onlar henüz yemeklerini bitirmediler.
**Hasn’t she heard the alarm yet?  O kız daha alarmı duymadı mı?

Already kelimesi “zaten, şimdiden” anlamlarına gelir ve cümlede geçen eylemin normal vaktinden daha önce yapılmış olduğunu bildirir. Already kelimesi just kelimesi gibi daima fiilden önce yazılır. Ancak bazı durumlarda cümle sonunda da yer alabilir. Cümle sonunda yazılan already kelimesi vurgulama amacı taşır.

Örnek:
I have already talked to your teacher.  Öğretmeninle zaten konuştum.
She has washed the dishes already.  O kız bulaşıkları şimdiden yıkamış.
 


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>