OLUMSUZ CÜMLELER/NEGATIVE SENTENCES

OLUMSUZ CÜMLELER/NEGATIVE SENTENCES

 

 
İngilizce ’de “negative sentences” olarak isimlendirebileceğimiz olumsuz cümleleri bu konu başlığı altında inceleyeceğiz. Bir cümleye olumsuzluk anlamı katan kelime “not” kelimesidir. Yani olumsuz cümle kurmanın temeli ‘not’ sözcüğüdür. Kurduğumuz cümlenin hangi zamanda olduğu önemli değildir. Cümle ister geniş zaman, ister şimdiki zaman, isterse de geçmiş zamanda yazılmış olsun; sadece not kelimesi getirilerek cümle olumsuz hale çok kolay bir şekilde getirilmektedir. Örneğin geniş zamanda yazılmış olan bir cümlenin olumsuz yapısı aşağıdaki gibidir.
 

Cümle Yapısı = Özne + don’t/doesn’t + Fiil

Örnek:
Yasin doesn’t drink milk.  Yasin süt içmez.
We don’t study in the evenings.  Akşamları çalışmayız.

Örneklerde gördüğünüz üzere cümledeki şahıslara göre don’t (do not) veya doesn’t (does not) kelimeleri kullanılarak cümleler olumsuz yapılmıştır. Bu kelimelerin ardından da aynı düz cümlede olduğu gibi fiil getirilmiştir. Yalnız, geniş zamanlı cümleyi olumsuz yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Düz cümlede üçüncü tekil şahısa göre çekimlenen fiildeki –s takısı cümle olumsuz olduğunda düşer ve fiil yalın haliyle yazılır. Örneğin ilk örnek olumlu olsaydı “Yasin drinks milk” olacaktı ve fiil –s takısı alacaktı. Ancak olumsuz olduğunda bu –s takısı düşmektedir.

Geçmiş zamanda ise olumsuz cümle özneden sonra “didn’t” getirilerek yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken ise didn’t ile olumsuz yapılan cümledeki fiilin geçmiş zaman hali ile değil geniş zaman hali ile yazılması gerektiğidir. Şimdiki zamanda ise am, is ve are kelimelerinin yanına ‘not’ getirilerek olumsuz cümle oluşturulmaktadır. Yani am not, isn’t ve aren’t kelimeleri şimdiki zamanı olumsuz yapmaktadır. Bunlara ait örnekleri aşağıda inceleyelim.

Örnek:
I didn’t see him in the class.  Onu sınıfta görmedim.
She is not working.  O kız çalışmıyor.
We aren’t using mobile phone.  Cep telefonu kullanmıyoruz.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>