ŞİMDİKİ ZAMAN SORU ve OLUMSUZ CÜMLE YAPISI / PRESENT CONTINUOUS TENSE QUESTION and NEGATIVE SENTENCE

 
 
STRUCTURE
 
Şimdiki zaman cümle yapısını birlikte incelemiştik. Bu konu başlığı altında ise İngilizce ’de şimdiki zaman yapısının soru cümlelerini ve olumsuz cümle yapılarını inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi şimdiki zamanda fiiller “am, is, are” fiillerinden sonra –ing eki almaktaydılar. Şimdiki zaman soru cümlesi oluştururken kullanılan fiil ise düz cümlede olduğu gibi “to be” fiilidir. Soru yapısına ait açıklamaları ve kullanımlarına ait örnekleri aşağıda inceleyelim. 

Soru Yapısı:
Şimdiki zaman soru yapısında ‘to be’ fiili kullanılmaktadır. “to be” fiili birinci tekil şahısta “am”, üçüncü tekil şahısta “is”, diğer şahıslarda ise “are” şeklini almaktadır. Yani soru cümlesi “am” “is” veya “are” fiilleri ile başlamaktadır. Şimdiki zaman soru cümleleri sadece bu fiillerle değil aynı zamanda “when, who, where, what” gibi daha önce incelediğimiz “ne zaman, kim, nerede, ne” gibi soru kelimeleri ile de başlayabilmektedir. Aşağıda bunlara ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**Is she cooking?  O kız yemek mi pişiriyor?
**Are you hungry?  Aç mısınız?
**When are you coming?  Ne zaman geliyorsun?
**Where is she going?  O kız nereye gidiyor?

Olumsuz Cümle Yapısı:
Şimdiki zaman olumsuz cümle yapısında “to be”  fiili arkasına “not” kelimesini alır. Birinci tekil şahısta “am not”, üçüncü tekil şahısta “isn’t”, diğer şahıslarda ise “aren’t” şeklinde kısa olarak yazılırlar. Bu ifadelerden sonra gelen fiil –ing takısı alır ve cümle olumsuz olduğu için fiilin yapılmadığını belirtir. Aşağıda bunlara ait örnekleri inceleyelim.

Örnek:
**I am not swimming today.  Bugün yüzmüyorum.
**She isn’t buying shoes.  O kız ayakkabı almıyor.
**They aren’t making cake.  Onlar kek yapmıyorlar.
**Elif isn’t running with us.  Elif bizimle koşmuyor.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>